Svenska Mästerskap 2013

2009 - 2010 - 2011 - 2012 -


Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, Sum-Sim/USM samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!

Konstsim 2013

SM

Brons - Karolina Gustavsson - SIK Göteborg (Solo)
Brons - Karolina Gustavsson, Petra Ahnell - SIK Göteborg (Par)
Brons - Karolina Gustavsson, Petra Ahnell, Emma Almehed, Alexander Djerf, Linnéa Petersson, Stella Tengsand - SIK Göteborg (Kombination)

JSM/Svenska Cupen
Brons - Karolina Gustavsson, Petra Ahnell - SIK Göteborg (Par - fria programmet)

USM
Silver - Johanna Grote, Sara Almberg, Debora Studart, Julia Xenokotas Wikstrand, Anna Lovisa Wänt Dallaire - SIK Göteborg (Lag C)

RM - Tekniska programmet
Guld - Monica Grote, Ulrika Palmér, Anna Karlsson - SIK Göteborg (Trio - masters)
Silver - Karolina Gustavsson, Petra Ahnell - SIK Göteborg (Par)
Silver - Jeanette Molnar, Jenny Kannisto, Katarina Malmqvist - SIK Göteborg (Trio - masters)

RM - Figurer
Guld - Monica Grote - SIK Göteborg (Master 40+)
Guld - Ulrika Palmér - SIK Göteborg (Masters 20-39)
Silver - Anna Karlsson - SIK Göteborg (Masters 40+)
Silver - Clara Goksör - SIK Göteborg (Masters 20-39)

Simhopp 2013

USM Riksfinal

Silver - Gustav Stålarm - SIK Göteborg (D-klass 1m)
Brons - Lisa Elfström - SIK Göteborg (D-klass 1m)
Brons - Max Corneliusson - SIK Göteborg (D-klass 3m)

Öppet Vatten 2013

Masters SM - 3 km
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (32.38,00)

SM - 5 km
Brons - Tim Arnesen, Mölndals ASS

Sum-Sim Riksfinal (25m), Stockholm 6-8 December 2013

Söndagen den 8 december
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br 15-16 år - 1.02,93)

Guld - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (200 Ry 14 år - 2.08,44)
Guld - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (800 Fr 14 år - 9.21,06)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr 15-16 år - 4.18,46)
Silver - Tor Leander, Mölndals ASS (800 Fr 14 år - 8.48,37)
Brons - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (400 Fr 15-16 år - 4.18,93)
Brons - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (200 Ry 14 år - 2.27,00)
Brons - Albin Lövgren, Skövde SS (200 Br 14 år - 2.26,07)
Brons - Mölndals ASS Po (4x100 Fr 14 o Y - 3.52,83)

Lördagen den 7 december
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Br 15-16 år - 2.19,53)

Guld - Albin Lövgren, Skövde SS (100 Fj 14 år - 58,09)
Silver - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (200 Fr 14 år - 2.07,88)
Silver - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (200 Fr 15-16 år - 2.01,97)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr 15-16 år - 17.03,63)
Silver - Mölndals ASS Fl (4x100 Fr 14 o Y - 4.04,52)
Silver - Mölndals ASS Po (4x100 Me 14 o Y - 4.18,47)
Brons - Dennis Dukic, SK Laxen (400 Fr 13 år o Y - 4.25,85)
Brons - Dennis Dukic, SK Laxen (100 Br 13 år o Y - 1.09.85)
Brons - SK Elfsborg Po (4x100 Me 14 o Y - 4.20,04)

Fredagen den 6 december
P.g.a. snöstorm flyttades fredagens grenar till helgens tävlingsdagar!

SM/JSM (25m), Göteborg 20-24 November 2013

Söndagen den 24 november
Seniorer

Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (100 Fr - 48,27)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me - 4.41,13)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 49,37)
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (400 Me - 4.45,74)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.13,73)
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Ry - 24,97)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Me - 3.37,83)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Fr - 49,38)

Juniorer
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me - 4.48,68)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.19,76)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.23,51)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (400 Me - 4.55,36)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me - 4.24,33)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x100 Me - 3.46,85)

Lördagen den 23 november
Seniorer

Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.23,86)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 15.38,60)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.15,90)
Brons - Joachim Bratt, Mölndals ASS (200 Fj - 2.01,96)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Fr - 1.58,88)
Brons - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fr - 22,23)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 53,85)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Fr - 3.18,78)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.23,86)
Silver - Joachim Bratt, Mölndals ASS (200 Fj - 2.02,29)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (50 Fr - 23,03)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 15.38,60)
Brons - Joakim Hvalgren, SK Laxen (50 Fr - 23,05)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.24,05)

Fredagen den 22 november
Seniorer

Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Fj - 2.09,77)
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Fr - 1.45,09)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 16.45,51)
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (200 Fr - 1.46,69)
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 1.58,92)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.47,34)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (50 Br - 27,55)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr - 1.49,23)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 16.45,51)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Fj - 2.15,31)
Brons - Andreas Elofsson, Uddevalla Sim (50 Br - 28,52)
Brons - Kungsbacka SS Herrar (4x50 Me - 1.42,25)

Torsdagen den 21 november
Seniorer

Guld - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Br - 2.21,29)
Guld - Mölndals ASS Herrar (4x50 Fr - 1.28,47)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Fr - 4.13,08)
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Me - 1.58,50)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 1.59,06)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.00,61)

Juniorer
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Me - 1.02,21)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Fr - 4.16,50)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 2.01,07)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.01,67)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me - 2.01,32)
Brons - Joachim Bratt, Mölndals ASS (100 Fj - 54,94)
Brons - Andreas Elofsson, Uddevalla Sim (100 Br - 1.02,24)
 
Onsdagen den 20 november
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (400 Fr - 3.46,75)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.07,07
Guld - Céline Bertrand, Skövde (800 Fr - 8.45,21)
Guld - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.14,62)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.47,59)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me - 2.11,71)
Silver - Fredrich Risebrandt, Uddevalla Sim (100 Me - 55,11)
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (100 Br - 1.06,24)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (3.51,68)
Brons - Jeremy Peter, Kungsbacka SS (100 Me - 55,45)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.53,12)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.09,38)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (800 Fr - 8.45,21)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (400 Fr - 3.55,41)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me - 2.13,36)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 8.50,07)

Masters SM (50m), Jönköping 15-16 November 2013

Lördagen den 16 november
Guld - S77 Stenungsund Mix 200 (4x50 Me - 2.21,55)

Guld - Liselotte Lindgren, Alingsås SLS (50 Fr - 31.75)
Guld - Sara Lundeholm, S77 Stenungsund (50 Fr - 30,61)
Guld - Lars Backlund, Mariestads SS (50 Fr - 32,14)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (50 Fr - 28,32)
Guld - Caroline Petersson, Göteborg Sim (200 Ry - 2.54,32)
Guld - Liselotte Lindgren, Alingsås SLS (50 Fj - 34,99)
Guld - Sara Lundeholm, S77 Stenungsund (50 Fj - 31,65)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (50 Fj - 31,70)
Guld - Adam Smearman, SK Elfsborg (50 Fj - 27,89)
Guld - Caroline Petersson, Göteborg Sim (200 Fr - 2.41,48)
Guld - Gunnar Holmberg, S77 Stenungsund (200 Fr - 2.29,06)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (200 Fr - 2.12,66)
Guld - Adam Smearman, SK Elfsborg (200 Fr - 2.10,79)
Guld - Trollhättans SS Herrar 200 - (4x50 Fr - 2.01,17)
Guld - Caroline Petersson, Göteborg Sim (50 Ry - 37,48)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (50 Ry - 35,26)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (50 Ry - 32,70)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (50 Ry - 33,30)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (100 Br - 1.32,65)
Guld - Jennie Turunen, Alingsås SLS (100 Fr - 1.15,14)
Guld - Gunnar Holmberg, S77 Stenungsund (100 Fr - 1.03,91)

Fredagen den 15 november
Guld - Caroline Petersson, Göteborg Sim (100 Ry - 1.19,61)

Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (100 Ry - 1.17,26)
Guld - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (100 Ry - 1.12,17)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (100 Ry - 1.14,51)
Guld - Sara Lundeholm, S77 Stenungsund (100 Fj - 1.17,21)
Guld - Gunnar Holmberg, S77 Stenungsund (100 Fj - 1.16,30)
Guld - Josefine Andersson, Herrljunga SS (50 Br - 47,56)
Guld - Lars Backlund, Mariestads SS (50 Br - 40,70)
Guld - Lars Backlund, Mariestads SS (800 Fr - 14.11,47)
Guld - Joakim Axelsson, SK Laxen (800 Fr - 9.46,13)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (800 Fr - 9.58,98)

SM/JSM (50m), Halmstad 3-7 Juli 2013

Söndagen den 7 juli
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Fr - 1.52,24)

Silver - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (200 Fr - 1.52,86)
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Me - 2.17,64)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Fr - 3.26,10)
Brons - Christoffer Calsen, Mölndals ASS (200 Fr - 1.52,89)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.30,88)

Juniorer
Guld - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (200 Fr - 1.53,02)

Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.30,88)

Lördagen den 6 juli
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 2.01,69)

Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (100 Br - 1.08,48)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (800 Fr - 8.24,78)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (50 Fr - 23,41)
Brons - David Larsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 54,94)

Juniorer
Guld - Christopher Jedel, Mölndals ASS (800 Fr - 8.24,78)

Silver - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 55,58)
Brons - Malin Westman, Mölndals ASS (100 Br - 1.13,48)

Fredagen den 5 juli
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (50 Ry - 26,51)

Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Me - 3.45,10)

Juniorer
Guld - Christopher Jedel, Mölndals ASS (400 Fr - 4.05,42)

Silver - Andreas Elofsson, Uddevalla SS (50 Br - 26,51)

Torsdagen den 4 juli
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 55,62)

Brons - Sofia Svensson, Skövde SS (200 Ry - 2.17,56)
Brons - David Larsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 24,60)
Brons - Uddevalla Sim Herrar - (4x200 Fr - 7.36,45)

Juniorer
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me - 4.37,00)

Silver - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 24,97)
Silver - Kungsbacka SS Herrar (4x200 Fr - 7.48,17)
Brons - Sofia Svensson, Skövde SS (200 Ry - 2.18,20)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.48,30)

Onsdagen den 3 juli
Seniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.16,29)
Guld - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Br - 2.26,81)
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Fr - 51,27)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 16.03,03)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 51,31)

Juniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.17,44)
Guld - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 16.03,03)
Silver - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (200 Fj - 2.05,07)
Silver - Andreas Elofsson, Uddevalla Sim (200 Br - 2.20,28)

Sum-Sim Riksfinal (50m), Landkrona 26-30 Juni 2013

Söndagen den 30 juni
Guld - Isak Eliasson, Mölndals ASS (200 Fr 16-17 år - 1.55,67)

Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr 16-17 år - 9.15,94)
Silver - Albin Lövgren, Skövde SS (100 Fj 14 år o Y - 1.02,40)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Fj 16-17 år - 57,43)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Fj 15 år - 59,38)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Ry 16-17 år - 2.10,92)
Brons - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (800 Fr 16-17 år - 9.17,78)
Brons - Mölndals ASS Po 16-17 år (4x100 Fr - 3.42,77)

Lördagen den 29 juni
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me 16-17 år - 4.34,95)

Guld - Christopher Havton, Mölndals ASS (200 Br 16-17 år - 2.23,37)
Silver - Pär Börjesson, Mölndals ASS (200 Br 15 år o Y - 2.29,82)
Silver - Christopher Havton, Mölndals ASS (800 Fr 16-17 år - 8.37,15)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Ry 16-17 år - 1.00,42)
Brons - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (200 Fr 16-17 år - 2.05,72)
Brons - Noa Koch, Uddevalla Sim (200 Br 16-17 år - 2.26,60)

Fredagen den 28 juni
Guld - Isak Eliasson, Mölndals ASS (100 Fr 16-17 år - 52,62)

Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Me 16-17 år - 2.08,67)
Silver - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (400 Fr 14 år o Y - 4.40,28)
Silver - Simon Wanna, Uddevalla Sim (1500 Fr 16-17 år -16.43,86)
Brons - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (400 Fr 16-17 år - 4.28,67)

Torsdagen den 27 juni
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br 15 år - 1.07,46)
Guld - Alfred Bjärudd, SK Laxen (100 Br 16-17 år - 1.05,75)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (400 Fr 16-17 år - 4.06,60)
Silver - Christopher Havton, Mölndals ASS (200 Fj 16-17 år - 2.08,13)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr 16-17 år - 18.01,28)
Brons - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (100 Fr 14 år o Y - 1.01,24)
Brons - Noa Koch, Uddevalla Sim (100 Br 16-17 år - 1.07,30)
Brons - Mölndals ASS Po 16-17 år (4x100 Me - 4.04,89)

Onsdagen den 26 juni
Guld - Mölndals ASS Po 15 år o Y (4x200 Fr - 8.28,42)

Silver - Mölndals ASS Po 16-17 år (4x200 Fr - 8.04,07)
Silver - SK S02 Fl 16-17 år (4x200 Fr - 8.49,88)

Masters SM (25m), Södertälje 15-17 Mars 2013

Söndagen den 17 mars
Guld - Jenny Nilsson, Alingsås SLS (400 Fr - 6.13,02)

Guld - Gunnar Holmberg, S 77 Stenungsund (400 Fr - 5.19,66)
Guld - Christina Hörbäck, Varberg Sim (50 Br - 39,61)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (50 Br - 38,56)
Guld - Sara Lundeholm, S 77 Stenungsund (50 Fj - 31,13)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 28,52)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Sim (50 Fj - 29,26)
Guld - Varberg Sim Damer 200 (4x50 Me - 2.15,46)
Guld - Göteborg Sim Herrar 240 (4x50 Me - 2.10,66)

Lördagen den 16 mars
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 26,42)

Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (50 Fr - 27,19)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (100 Br - 1.32,96)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (50 Ry - 40,37)
Guld - Bo Hellsing, Göteborg Sim (50 Ry - 37,85)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 31,54)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj - 1.07,03)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Sim (100 Fj - 1.06,20)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Fr - 1.13,11)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 1.00,01)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (100 Fr - 1.00,99)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Sim (200 Br - 2.44,11)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Me - 1.11,59)
Guld - Varberg Sim Damer 200 (4x50 Fr - 2.00,61)

Fredagen den 15 Mars
Guld - Inga VSSFare



Grattis till er alla!