Svenska Mästerskap 2012

2009 - 2010 - 2011 -


Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, Sum-Sim/USM samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!


Sum-Sim Riksfinal (25m), Göteborg 8-9 December 2012

Söndagen den 9 december
Guld - Isak Eliasson, Mölndals ASS (100 Fr 15-16 år - 51,48)
Guld - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (400 Fr 15-16 år - 4.23,96)
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me 15-16 år - 4.28,47)
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Ry 15-16 år - 2.03,10)
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Br 14 år - 2.26,05)
Guld - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (100 Fj 13 år o Y - 1.01,32)
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Fj 15-16 år - 56,72)
Silver - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Me 14 år - 2.13,80)
Silver - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (200 Me 13 o Y - 2.17,99)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (400 Fr 15-16 år - 4.01,11)
Silver - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (100 Ry 13 år o Y - 1.06,54)
Silver - Pär Börjesson, Mölndals ASS (200 Br 14 år - 2.26,15)
Brons - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (100 Fr 13 år o Y - 56,65)
Brons - Albin Lövgren, Skövde SS (100 Fj 13 år o Y - 1.02,85)
Brons - Mölndals ASS Po 14 år o Y (4x100 Me - 4.14,62)

Lördagen den 8 december
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Me 15-16 år - 2.05,31)
Guld - Isak Eliasson, Mölndals ASS (1500 Fr 15-16 år - 16.06,95)
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Fj 15-16 år - 2.08,13)
Guld - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (100 Ry 13 o Y - 1.02,64)
Guld - Isak Eliasson, Mölndals ASS (200 Fr 15-16 år - 1.51,97)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr 15-16 år - 9.05,93)
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Ry 15-16 år - 57,33)
Silver - Nike Kruners, Varbergs Sim (100 Ry 15-16 år - 1.04,31)
Silver - SK Laxen Po 16 år o Y (4x100 Me - 4.00,63)
Silver - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (100 Fr 13 år o Y - 59,69)
Brons - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (200 Fr 15-16 år - 2.04,20)
Brons - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (400 Fr 13 år o Y - 4.24,91)

SM (25m), Helsingborg 22-25 November 2012

Söndagen den 25 november
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Fr- 4.10,01)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.47,46)
Silver - David Larsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 24,03)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 54,15)

Lördagen den 24 november
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (400 Me - 4.42,23)
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (100 Br - 1.07,11)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Me - 3.37,33)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 2.01,00)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (50 Br - 28,25)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me - 4.44,42)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 48,93)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.38,51)

Fredagen den 23 november
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x200 Fr - 7.19,86)

Torsdagen den 22 november
Guld - Robin Andéasson, Mölndals ASS (400 Fr - 3.50,67)
Guld - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Br - 2.21,66)
Brons - David Larsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 53,53)
Brons - Gullver Koch, Uddevalla Sim (200 Br - 2.14,99)

USM Konstsim, Stockholm 17-18 November 2012

Brons - Petra Ahnell/Elin Bergström, SIK Göteborg (Par A)

Masters SM (50m), Borås 5-6 Oktober 2012


Söndagen den 6 oktober
Guld - S77 Stenungsund Mix 200 (4x50 Fr - 2.03,64)
Guld - Peter Engström, Varberg Falkenberg Sim (50 Ry - 35,55)
Guld - Leif Janzén, Mölndals ASS (50 Ry - 33,95)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (100 Br - 1.15,73)
Guld - Dennis Åberg, Mölndals ASS (100 Br - 1.18,75)
Guld - Martin Bergman, S77 Stenungsund (100 Br - 1.19,13)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fr - 29,78)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 27,27)
Guld - Johan Meurling, S77 Stenungsund (50 Fr - 28,30)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (100 Fj - 1.09,76)

Lördagen den 5 oktober
Guld - Peter Engström, Varberg Falkenberg Sim (100 Ry - 1.15,53)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (200 Fj - 3.18,85)
Guld - Tomas Eriksson, SK Elfsborg (200 Fj - 2.27,56)
Guld - Weine Högberg, S77 Stenungsund (200 Fj - 3.06,86)
Guld - Christina Hörbäck, Varberg Falkenberg Sim (50 Br - 40,64)
Guld - Anna-Karin Josefsson, Varberg Falkenberg Sim (50 Br - 38,48)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (50 Br - 39,62)
Guld - Martin Bergman, S77 Stenungsund (50 Br - 35,18)
Guld - S77 Stenungsund Herrar 160 (4x50 Me - 2.10,55)
Guld - SK Elfsborg Herrar 120 (4x50 Me - 2.01,37)
Guld - Marie Holmberg, Kungsbacka SS (800 Fr - 11.23,80)
Guld - Tomas Eriksson, SK Elfsborg (1500 Fr - 18.30,05)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (200 Br - 3.29,71)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (200 Br - 2.55,39)
Guld - Weine Högberg, S77 Stenungsund (200 Br - 3.08,99)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (200 Br - 3.20,33)
Guld - Elin Nilsson, Alingsås SLS (200 Br - 4.02,66)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fj - 33,89)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 29,28)
Guld - Jonas Petersson, Kungsbacka SS (50 Fj - 31,10)
Guld - Annika Svanberg, S77 Stenungsund (50 Fj - 35,08)
Guld - Tomas Eriksson, SK Elfsborg (400 Fr - 4.38,00)
Guld - Thobias Peterson, SK Elfsborg (400 Fr - 4.33,56)
Guld - Marie Holmberg, Kungsbacka SS (400 Fr - 5.28,47)
Guld - S77 Stenungsund Herrar 160 (4x50 Fr - 1.51,18)
Guld - SK Elfsborg Herrar 120 (4x50 Fr - 1.46,72)
Guld - Kungsbacka SS Damer 160 (4x50 Fr - 2.11,67)

Sum-Sim Riksfinal (50m), Borås 19-22 Juli 2012

Söndagen den 22 juli
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr 16-17 år - 15.59,92)
Guld - Christopher Havton, Mölndals ASS (200 Fj 15 år o Y - 2.13,49)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr 16-17 år - 16.17,33)
Silver - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (100 Fr 15 år - 59,65)
Silver - Kalle Svensson, Uddevalla Sim (100 Br 15 år - 1.10,44)
Brons - Isak Eliasson, Mölndals ASS (1500 Fr 16-17 år - 16.53,17)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Fj 16-17 år - 2.11,72)
Brons - Pär Börjesson, Mölndals ASS (100 Br 14 år o Y - 1.12,24)
Brons - Oskar Ehrnberg, Göteborg Sim (100 Br 15 år - 1.11,66)
Brons - Andreas Elofsson, Uddevalla Sim (100 Br 16-17 år - 1.05,91)
Brons - Mölndals ASS Po 16-17 år (4x100 Fr - 3.36,53)

Lördagen den 21 juli
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr 16-17 år - 1.53,38)
Silver - Edvin Qvirist, Mölndals ASS (100 Fj 16-17 år - 57,96)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me 16-17 år - 2.09,10)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (200 Fr 16-17 år - 1.57,97)
Brons - Malin Westman, Mölndals ASS (200 Br 16-17 år - 2.39,08)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr 15 år - 4.34,28)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Me 16-17 år - 2.11,37)

Fredagen den 20 juli
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me 16-17 år - 2.21,80)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr 16-17 år - 4.03,94)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fj 16-17 år - 1.02,62)
Guld - Mölndals ASS Po 16-17 år (4x200 Fr - 7.55,53)
Silver - Oskar Ehrnberg, Göteborg Sim (200 Br 15 år o Y - 2.33,05)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (400 Fr 16-17 år - 4.10,33)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Ry 16-17 år - 1.00,96)
Silver - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (200 Fr 15 år o Y - 2.09,52)
Silver - Mölndals ASS Po 15 år o Y (4x200 Fr - 8.36,85)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br 16-17 år - 2.23,86)
Brons - Gregory Havton, Mölndals ASS ( 400 Fr 14 år o Y - 4.27,57)
Brons - Isak Eliasson, Mölndals ASS (400 Fr 16-17 år - 4.11,20)
Brons - John Olsson, SK Laxen (100 Ry 16-17 år - 1.01,04)

Torsdagen den 19 juli
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me 16-17 år - 4.34,70)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Ry 16-17år - 2.11,57)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me 16-17 år - 4.41,02)
Silver - Malin Westman, Mölndals ASS (100 Br 16-17 år - 1.13,92)
Silver - Mölndals ASS Po 16-17 år (4x100 Me - 4.03,87)
Brons - Alexander Dimcevski, SK S02 (200 Ry 16-17 år - 2.13,17)
Brons - Christopher Havton, Mölndals ASS (400 Me 15 år o Y - 4.57,29)
Brons - SK Laxen Po 16-17 år (4x100 Me - 4.08,10)

Öppet Vatten SM - 5 km, Vansbro 6-8 Juli 2012

Guld - Tim Arnesen, Mölndals ASS (57.39,90)

Öppet Vatten Sum-Sim - 2,5 km, Vansbro 6-8 Juli 2012

Silver - Matilda Kewenter, Göteborg Sim (15 år - 33.41,20)
Brons - Anton Johansson, Kungsbacka SS (16-17 år - 30.00,20)

Öppet Vatten Masters SM - 3 km, Vansbro 6-8 Juli 2012

Guld - Lena Skoglund, Kungälvs SS (47.21,00)
Guld - Tim Arnesen, Mölndals ASS (30.24,00)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (33.03,00)
Guld - Glen Christiansen, Göteborg Sim (35.56,00)
Guld - Kungsbacka SS Damer 114 (1:59.24,00)

SM/JSM (50m), Norrköping 27 Juni -1 Juli 2012

Söndagen den 1 juli
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 56,79)
Silver - David Larsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 54,49)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Fr - 3.26,16)

Juniorer
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me - 2.22,22)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (200 Me - 2.22,98)

Lördagen den 30 juni
Seniorer
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (50 Ry - 26,54)
Silver - Gabriel Bertrand, Skövde SS (400 Fr - 4.02,98)
Brons - Joline Höstman, Mölndals ASS (100 Br - 1.09,53)

Juniorer
Guld - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (400 Me - 5.02,48)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fj - 1.02,10)
Silver - Gabriel Bertrand, Skövde SS (400 Fr - 4.05,29)

Fredagen den 29 juni
Seniorer
Guld - David Larsson, Uddevalla Sim (100 Fr - 50,81)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 51,09)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x200 Fr - 7.39,47)

Juniorer
Guld - Sofia Svensson, Skövde SS (200 Ry - 2.19,37)
Silver - Fredrich Risebrandt, Uddevalla SS (400 Me - 4.38,89)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fr - 57,60)

Torsdagen den 28 juni
Seniorer
Guld - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Br - 2.26,56)

Juniorer
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (50 Fj - 27,78)
Brons - Fredrich Risebrandt, Uddevalla Sim (200 Me - 2.07,93)
Brons - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fr - 23,88)

Onsdagen den 27 juni
Seniorer
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 2.03,79)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.52,89)
Brons - David Larsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 24,51)

USM Simhopp, Lund 8-10 Juni 2012

Brons - Ella Högman, SIK Göteborg (Klass C / 1m)

SM Konstsim, Örebro 2-3 Juni 2012

Brons - Emma Almehed/Karolina Gustavsson, SIK Göteborg (Par)
Brons - Petra Ahnell/Emma Almehed/Elin Bergström/Alexander Djerf/
            Karolina Gustavsson/Jenny Lund/Linnéa Pettersson/Stella Tengsand
            SIK Göteborg (Kombination)

JSM Konstsim, Jönköping 16-18 Mars 2012

Brons - Petra Ahnell/Elin Bergström, SIK Göteborg (Par)

Masters SM (25m), Kristianstad 16-18 Mars 2012

Söndagen den 18 mars
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (100 Fr - 1.08,71)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 1.00,52)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (100 Fr - 1.01,34)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Falkenberg Sim (50 Br - 36,96)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (50 Br - 32,93)
Guld - Martin Bergman, S77 Stenungsund (50 Br - 33,50)
Guld - Jonas Söderberg, SK Elfsborg (100 Ry - 1.04,71)
Guld - Nicklas Peterson, SK 1970 (100 Ry - 58,51)
Guld - Christina Hörbäck, Varberg Falkenberg Sim (50 Fj - 32,41)
Guld - Jessika Granlund, S77 Stenungsund (50 Fj - 31,24)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Fj - 38,85)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fj - 34,09)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 28,73)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (50 Fj - 29,40)
Guld - Göteborg Sim Herrar 240 (4x50 Me - 2.11,80)

Lördagen den 17 mars
Guld - Christina Hörbäck, Varberg Falkenberg Sim (50 Fr - 30,35)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Fr - 32,04)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fr - 29,54)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 26,40)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (50 Fr - 27,79)
Guld - Anna-Karin Josefsson, Varberg Falkenberg Sim (100 Br - 1.24,44)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (100 Br - 1.12,13)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (100 Br - 1.16,24)
Guld - Martin Bergman, S77 Stenungsund (100 Br - 1.13,38)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (200 Ry - 3.28,02)
Guld - Jonas Anderud, SK Laxen (2.28,08)
Guld - Christina Hörbäck, Varberg Falkenberg Sim (100 Me - 1.17,02)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (100 Me - 1.31,01)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Me - 1.10,23)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (100 Me - 1.08,60)
Guld - Jessica Granlund, S77 Stenungsund (100 Fj - 1.10,28)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj - 1.06,07)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Falkenberg Sim (100 Fj - 1.06,10)
Guld - Lotta Örne, Kungsbacka SS (200 Fr - 3.04,16)
Guld - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (200 Fr - 2.06,17)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Ry - 42,05)
Guld - Jonas Söderberg, SK Elfsborg (50 Ry - 29,27)
Guld - Nicklas Peterson, SK 1970 (50 Ry - 27,27)
Guld - Göteborg Sim Herrar 240 (4x50 Fr - 1.53,46)

Fredagen den 16 Mars

Guld - Martin Bergman, S77 Stenungsund (400 Me - 5.15,59)
Guld - Fredrik Schriever-Abeln, SK Laxen (800 Fr - 9.35,26)

JSM (25m), Upplands Väsby 26-29 Januari 2012


Söndagen den 29 Januari
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (50 Fj - 25,05)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.19,79)
Brons - Miranda Bånnsgård, Mölndals ASS (100 Fj - 1.00,68)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (400 Fr - 4.18,72)
Brons - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fj - 25,13)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.21,19)

Lördagen den 28 Januari
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 2.00,25)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me - 4.43,79)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.29,68)
Silver - Rickard Wirzén, Uddevalla Sim (1500 Fr - 15.47,10)
Brons - Fredrich Risebrandt, Uddevalla Sim (200 Me - 2.02,71)
Brons - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (100 Fr - 50,13)

Fredagen den 27 Januari
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fr - 22,86)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me - 2.14,78)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x50 Me - 1.42,93)
Brons - Miranda Bånnsgård, Mölndals ASS (50 Fj - 27,59)
Brons - Fredrich Risebrandt, Uddevalla Sim (50 Fr - 23,12)

Torsdagen den 26 Januari
Guld - Miranda Bånnsgård, Mölndals ASS (200 Fj - 2.14,35)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.13,49)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Fr - 1.59,03)
Brons - Skövde SS Damer (4x50 Fr - 1.45,38)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.52,80)


Grattis till er alla!