Svenska Mästerskap 2009

Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, SUM-Sim samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!


SUM-Sim (25m), Västerås 12-13 December 2009


Söndagen den 13 December
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (200 Me Po 14 - 2.13,12)
Guld - Céline Bertrand, Skövde (200 Ry Fl 14 - 2.15,64)
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (800 Fr P 14 - 8.33,88)
Guld - Céline Bertrand, Skövde (200 Me Fl 14 - 2.18,79)
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (200 Ry Po 14 - 2.12,02)
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (200 Br Po 14 - 2.29,74)
Guld - Viktoria Reinhold, Göteborg (100 Br Fl 13oY - 1.13,42)
Silver - Melker Selin, Elfsborg (100 Fr Po 15-16 - 51,21)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka (400 Me Po 15-16 - 4.34,23)
Silver - Elfsborgs Pojkar, Borås (4x100 Fr Po 16oY - 3.35,83)
Silver - Rickard Wirsén, Uddevalla (200 Ry Po 15-16 - 2.03,91)
Brons - Linnéa Bielicz, Göteborg (400 Fr Fl 15-16 - 4.27,99)
Brons - Sofia Svensson, Götene (200 Ry Fl 15-16 - 2.17,83)
Brons - Malin Westman, Mölndal (200 Br Fl 14 - 2.36,62)
Brons - Trollhättans Pojkar, Trollhättan (4x100 Fr Po 16oY - 3.37,15)
Brons - Johan Andersson, Uddevalla (200 Br Po 14 - 2.31,38)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndal (400 Me Fl 15-16 - 4.59,76)
Brons - MASS Pojkar, Mölndal (4x100 Me Po 14oY - 4.19,40)

Lördagen den 12 December
Guld - Céline Bertrand, Skövde (200 Fr Fl 14 - 2.04,40)
Guld - Linnéa Bielicz, Göteborg (200 Fr Fl 15-16 - 2.01,90)
Guld - Skövde Damer, Skövde (4x100 Fr Fl 16oY - 3.55,76)
Guld - Adam paulsson, Elfsborg (200 Fr Po 14 - 1.54,78)
Guld - Céline Bertrand, Skövde (100 Fj Fl 14 - 1.02,60)
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (400 Me P 14 - 4.43,81)
Silver - Rickard Wirsén, Uddevalla (1500 Fr Po 15-16 - 16.07,04)
Silver - Céline Bertrand, Skövde (400 Me Fl 14 - 5.00,44)
Silver - Linnéa Bielicz, Göteborg (800 Fr Fl 15-16 - 9.02,43)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndal (200 Fj Fl 15-16 - 2.22,49)
Brons - Erika Carlén, Skövde (200 Fr Fl 15-16 - 2.04,80)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka (200 Br Po 15-16 - 2.23,38)
Brons - Sofia Svensson, Götene (100 Ry Fl 15-16 - 1.04,59)
Brons - Rickard Wirsén, Uddevalla (200 Fj Po 15-16 - 2.08,26)
Brons - Joel Georgy, Kungsbacka (100 Br Po 13oY - 1.13,29)
Brons - MASS Flickor, Mölndal (4x100 Me Fl 14oY - 4.29,74)


SM (25m), Göteborg 26-29 November 2009

Söndagen den 29 November
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.46,28)
Silver - Joline Höstman, Göteborg (100 Fj - 59,46)
Silver - David Andréasson, Mölndal (200 Fr - 1.46,83)
Silver - Anton Lagerqvist, Göteborg (400 Me - 4.18,86)

Lördagen den 28 November
Guld - Joline Höstman, Göteborg (100 Br - 1.06,01)
Silver - Göteborg Sim Damer, Göteborg (4x50 Me - 1.50,12)
Silver - Anton Lagerqvist, Göteborg (200 Me - 2.00,83)
Silver - David Larsson, Uddevalla (100 Fr - 48,60)
Silver - Gabriel Bertrand, Skövde (1500 Fr - 15,56,50)
Brons - Robin Andréasson, Mölndal (100 Fr - 48,76)

Fredagen den 27 November
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 1.56,15)
Silver - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x200 Fr - 7.16,53)

Tordagen den 26 November
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (400 Fr - 3.47,52)
Guld - Joline Höstman - Göteborg (200 Br - 2.19,94)
Guld - Anton Lagerqvist, Göteborg (200 Br - 2.10,88)
Brons - David Larsson, Uddevalla (100 Fj - 52,89)
Brons - Miranda Bånnsgård, Mölndal (200 Fj - 2.14,43)
Brons - Oscar Vilsmyr, Göteborg (100 Me - 56,33)


SUM-Sim (50m), Malmö 16-19 Juli 2009

Söndagen den 19 Juli
Guld - Johanna Pettersson, Kungälv (200 Ry, 16-17år - 2.21,24)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka (100 Br, 15år - 1.09,66)
Silver - Anna Rosén, MASS (100 Fr, 15år - 58,41)
Silver - Miranda Bånnsgård, MASS (400 Me, 16-17år - 5.00,31)
Silver - G-Sim Damer (4x100 Me, 15år o y - 4.36,16)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättan (1500 Fr, 15år o y - 17.07,87)
Brons - Tilde Lundmark, SK S02 (200 Ry, 15år o y - 2.28,31)
Brons - Sofia Svensson, Götene (200 Ry, 16-17år - 2.25,98)
Brons - Anna Söderbergh, G-Sim (400 Me, 15år o y - 5.16,30)
Brons - Ebba Hellström, SK S02 (400 Me, 16-17år - 5.06,81)
Brons - SK S02 Herrar (4x100 Fr, 15år o y - 3.55,56)

Lördagen den 18 Juli
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (200 Me, 14år o y - 2.18,18)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka (200 Me, 15år - 2.15,78)
Silver - Anna Sirenius Lundberg, SK S02 (100 Ry, 15år - 1.08,84)
Silver - Gustav Eriksson, Trollhättan (200 Fr, 15år o y - 2.01,19)
Silver - G-Sim Damer (4x200 Fr, 15år o y - 9.04,47)
Brons - Linnéa Bielicz, G-Sim (400 Fr, 15år - 4.33,22)
Brons - Ebba Hellström, SK S02 (400 Fr, 16-17år - 4.30,28)

Fredagen den 17 Juli
Guld - Erik Persson, Kungsbacka (200 Br, 15år o y - 2.29,08)
Guld - Miranda Bånnsgård, MASS (100 Fj, 16-17år - 1.02,25)
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (400 Fr, 14år o y - 4.19,71)
Guld - Linnéa Bielicz, G-Sim (200 Fr, 15år o y - 2.07,60)
Silver - Gustav Eriksson, Trollhättan (400 Fr, 15 år - 4.14,06)
Silver - Miranda Bånnsgård, MASS (200 Me, 16-17år - 2.20,81)
Brons - Anna Söderbergh, G-Sim (100 Fj, 15år - 1.05,00)

Torsdagen den 16 Juli
Guld - Linnèa Bielicz, G-Sim (800 Fr, 15år o y - 9.13,19)
Guld - Adam Paulsson, Elfsborg (100 Fr, 14år o y - 56,92)
Guld - Miranda Bånnsgård, MASS (200 Fj, 16-17år - 2.18,30)
Guld - Malin Westman, MASS (100 Br, 14år o y - 1.12,88)
Guld - G-Sim Damer (4x100 Fr, 15år o y - 4.07,44)
Silver - Alicia Lundqvist, G-Sim (200 Fj, 16-17år - 2.24,66)
Silver - Anna Söderbergh, G-Sim (200 Fj, 15år o y - 2.23,33)
Silver - Jacob Fredriksson, Uddevalla (200 Ry, 16-17år - 2.12,71)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka (400 Me, 15år o y - 4.48,01)
Silver - Skövde Damer (4x100 Fr, 16-17år - 3.57,86)
Brons - Ebba Hellström, SK S02 (800 Fr, 16-17år - 9.10,47)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättan (100 Fr, 15år - 55,18)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka (200 Ry, 15år o y - 2.17,33)
Brons - Viktoria Reinhold, G-Sim (100 Br, 14år o y - 1.14,76)
Brons - Ossian Arvidsson, Kungälv (400 Me, 16-17år - 4.40,61)
Brons - MASS Damer (4x100 Fr, 15år o y - 4.09,89)


SM/JSM (50m), Linköping 1-5 Juli 2009

SM Medaljer
Silver (5/7) - Gabriel Bertrand, Skövde (800 Fr - 8.38,84)
Brons (5/7) - Pontus Palmqvist, V-F Sim (100 Fj 55,73)
Brons (5/7) - Anders Harnebrandt, G-Sim (100 Ry - 59,24)
Brons (5/7) - Uddevalla Herrar (4x100 Fr - 3.27,04)

Guld (4/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Br - 2.18,03)

Silver (3/7) - Uddevalla Herrar (4x200 Fr - 7.36,67)

Silver (2/7) - Gabriel Bertrand, Skövde (1500 Fr - 16.34,57)

Guld (1/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.51,61)
Silver (1/7) - Mathias Hageneier, Laxen (50 Fj - 24,45)
Silver (1/7) - Robin Andréasson, MASS (200 Fr -1.52,09)

JSM Medaljer
Silver (5/7) - Gabriel Bertrand, Skövde (800 Fr - 8.38,84)
Brons (5/7) - Pontus Palmqvist, V-F Sim (100 Fj - 55,95)
Brons (5/7) - Anders Harnebrandt, G-Sim (100 Ry - 59,90)

Guld (4/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Br - 2.18,49)

Brons (3/7) - Deniz Hekmati, Alingsås SLS (50 Br - 29,78)
Brons (3/7) - Sandra Olofsson, Uddevalla (50 Br - 32,96)

Guld (2/7) - Gabriel Bertrand, Skövde (1500 Fr - 16.34,57)
Silver (2/7) - Amanda Rutqvist, G-Sim (200 Br - 2.36,53)
Silver (2/7) - David Larsson, Uddevalla (50 Fr - 23,51)
Brons (2/7) - Isabelle Höstman, G-Sim (50 Fj - 28,04)
Brons (2/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Me - 2.08,21)
Brons (2/7) - Mattias Thorsell, Skövde (50 Fr - 23,64)

Guld (1/7) - David Larsson, Uddevalla (50 Fj - 24,83)
Guld (1/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.52,56)
Brons (1/7) - Anders Harnebrandt, G-Sim (200 Ry - 2.10,32)
Brons (1/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (100 Br - 1.04,98)


Masters SM (25m), Söderhamn 20-22 Mars 2009

Söndagen den 22 Mars
Guld - Vivi-Ann Johansson, Elfsborg (100 Fr 70-74år - 1.34,10)
Guld - Martin Andersson, Varberg-Falkenberg (100 Fr 35-39år - 56,25)
Guld - Fredrik Pålsson, SK Laxen (100 Fr 30-34år - 55,03)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka (100 Fr 25-29år - 53,49)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-Falkenberg (50 Br 45-49år - 37,54)
Guld - Marja Haglund, Kungsbacka (50 Br 40-44år - 38,11)
Guld - Vivi-Ann Johansson, Elfsborg (100 Ry 70-74år - 1.42,68)
Guld - Jonas Söderberg, Elfsborg (100 Ry 40-44år - 1.02,51)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka (50 Fj 25-29år - 26,65)
Silver - Lourette Griphelm, Elfsborg (50 Br 35-39år - 39,10)
Silver - Martin Andersson, Varberg-Falkenberg (50 Br 35-39år - 33,58)
Silver - Anna-Karin Josefson, Varberg-Falkenberg (50 Fj 45-49år - 31,72)
Silver - Marja Haglund, Kungsbacka (50 Fj 40-44år - 32,25)
Silver - Per Wengström, Elfsborg (50 Fj 55-59år - 36,74)
Silver - Martin Andersson, Varberg-Falkenberg (50 Fj 35-39år - 27,98)
Silver - Fredrik Pålsson, SK Laxen (50 Fj 30-34år - 28,00)
Silver - Kungsbacka Damer (4x50 Me 160-199år - 2.27,42)
Brons - Angelica Karlsson, Elfsborg (100 Fr 30-34år - 1.25,90)
Brons - Jan Ladeborn, Varberg-Falkenberg (100 Fr 50-54år - 1.01,43)
Brons - Hans Palmqvist, Varberg-Falkenberg (100 Fr 45-49år - 1.00,92)
Brons - Lars Backlund, Mariestad (50 Br 60-64år - 37,97)
Brons - Jan Ladeborn, Varberg-Falkenberg (50 Br 50-54år - 34,76)
Brons - Hans Palmqvist, Varberg-Falkenberg (50 Br 45-49år - 33,50)
Brons - Jan Johansson, Kungsbacka (50 Br 40-44år - 33,89)
Brons - Jan Ladeborn, Varberg-Falkenberg (100 Ry 50-54år - 1.14,44)
Brons - Daniel Persson, Kungsbacka (100 Ry 25-29år - 1.08,58)
Brons - Marie Holmberg, Kungsbacka (50 Fj 40-44år - 33,18)
Brons - Lourette Griphelm, Elfsborg (50 Fj 35-39år - 36,91)

Lördagen den 21 Mars
Guld - Vivi-Ann Johansson, Elfsborg (50 Fr 70-74år - 42,08)
Guld - Angelica Karlsson, Elfsborg (50 Fr 30-34år - 38,37)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka (50 Fr 25-29år - 24,32)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-Falkenberg (100 Br 45-49år - 1.24,36)
Guld - Lourette Griphelm, Elfsborg (100 Br 35-39år - 1.22,79)
Guld - Vivi-Ann Johansson, Elfsborg (50 Ry 70-74år - 47,20)
Guld - Angelica Karlsson, Elfsborg (50 Ry 30-34år - 43,76)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka (100 Fj 25-29år - 59,91)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-Falkenberg (100 Me 45-49år - 1.15,29)
Guld - Hans Palmqvist, Varberg-Falkenberg (100 Me 45-49år - 1.08,71)
Guld - Lourette Griphelm, Elfsborg (400 Fr 35-39år - 5.55,97)
Guld - Fredrik Pålsson, SK Laxen (400 Fr 30-34år - 4.32,32)
Silver - Jan Ladeborn, Varberg-Falkenberg (100 Br 50-54år - 1.18,08)
Silver - Anna-Karin Josefson, Varberg-Falkenberg (100 FJ 45-49år - 1.11,39)
Silver - Per Wengström, Elfsborg (100 Fj 55-59år - 1.33,89)
Silver - Kungsbacka Mixed Lag (4x50 Fr 120-159år - 1.51,14)
Silver - Kungsbacka Mixed Lag (4x50 Me 120-159år - 2.04,68)
Silver - Martin Andersson, Varberg-Falkenberg (100 Me 35-39år - 1.04,06)
Silver - Marie Holmberg, Kungsbacka (400 Fr 40-44år - 5.18,78)
Silver - Angelica Karlsson, Elfsborg (400 Fr 30-34år - 6.22,22)
Silver - Göran Magnusson, Elfsborg (400 Fr 60-64år - 5.47,74)
Silver - Per Wengström, Elfsborg (400 Fr 55-59år - 6.18,25)
Silver - Kungsbacka Damer (4x50 Fr 160-199år - 2.08,17)
Brons - Bo Toresäter, Elfsborg (50 Fr 65-69år - 31,61)
Brons - Lars Backlund, Mariestad (50 Fr 60-64år - 29,83)
Brons - Per Wengström, Elfsborg (50 Fr 55-59år - 31,39
Brons - Hans Palmqvist, Varberg-Falkenberg (100 Br 45-49år - 1.14,53)
Brons - Marie Holmberg, Kungsbacka (50 Ry 40-44år - 36,27)
Brons - Varberg-Falkenbergs Mixed Lag (4x50 Fr 160-199år - 1.52,10)
Brons - SK Elfsborg Mixed Lag (4x50 Me 240-279år - 2.35,11)
Brons - Varberg-Falkenbergs Mixed Lag (4x50 Me 160-199år - 2.05,90)
Brons - Marja Haglund, Kungsbacka (100 Me 40-44år - 1.21,46)
Brons - Hans Palmqvist, Varberg-Falkenberg (400 Fr 45-49år - 4.55,76)

Fredagen den 20 Mars
Silver - Lourette Griphelm, Elfsborg (200 Me 35-39år - 2.41,88)
Silver - Marie Holmberg, Kungsbacka (800 Fr 40-44år - 11.07,20)
Silver - Angelica Karlsson, Elfsborg (800 Fr 30-34år - 12.59,03)
Silver - Per Wengström, Elfsborg (800 Fr 55-59år - 12.53,81)
Brons - Lars Sandberg, Kungsbacka (200 Me 40-44år - 2.30,17)
Brons - Jan Johansson, Kungsbacka (800 Fr 40-44år - 9.42,49)


JSM (25m), Södertälje 29 Jan-1 Feb 2009

Söndagen den 1 februari
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.46,93)
Silver - David Larsson, Uddevalla (50 Fj - 24,68)
Silver - Anton Lagerqvist, Göteborg (400 Me - 4.22,03)
Brons - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x50 Fr - 1.32,73)
Brons - Jesper Svensson, Uddevalla (200 Fr - 1.51,56

Lördagen den 31 Januari
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (100 Fr - 49,52
Silver - David Larsson, Uddevalla (100 Fr - 50,03)
Silver - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x100 Me - 3.43,24)
Brons - Anton Lagerqvist, Göteborg (200 Me - 2.04,25)
Brons - Deniz Hekmati, Alingsås (50 Br - 29,21)
Brons - Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg (50 Ry - 26,37)

Fredagen den 30 Januari
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 1.57,88)
Guld - David Larsson, Uddevalla (50 Fr - 22.54)
Guld - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x200 Fr - 7.22,72)
Silver - Anton Lagerqvist, Göteborg (100 Br - 1.02,92)
Brons - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x50 Me - 1.43,15)
Brons - Isabelle Höstman, Göteborg (50 Fj - 27,45)

Torsdagen den 29 Januari
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (400 Fr - 3.49,76)
Guld - Anton Lagerqvist, Göteborg (200 Br - 2.11,15)
Guld - Uddevalla herrar, Uddevalla (4x100 Fr - 3.20,26)
Brons - David Larsson, Uddevalla (100 Fj - 55,78)


Grattis till er alla Smile !